• تاریخ : ۳ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : متن

از جمله کاربرد های این ابزار های پرنده می توان به برنامه های جاسوسی، حملات موشکی و یا حتی حمله های انتحاری اشاره کرد. لازم به ذکر اســت که فواید پهپاد ها در عملیات امداد و نجات و کمک رسانی در شرایط بحرانی بار ها به اثبات رسیده اســت. با توجه به نقش گسترده پرنده های هدایت پذیر از راه دور، در ادامه نگاهی به چند مورد از بهترین این دستگاه ها خواهیم داشت.

شاید بتوان لقب یکی از جالب ترین طرح های نظامی که تاکنون به مرحله اجرا درآمده اســت را به پهپاد ها نسبت داد. پهپاد یا پرنده هدایت پذیر از راه دور، وسیله ای بدون سرنشین بوده که برای مقاصد مختلفی می تواند مورد اســتفاده قرار بگیرد.

به نقل وب‌سایت گانزمانیتور، شاید بتوان لقب یکی از جالب ترین طرح های نظامی که تاکنون به مرحله اجرا درآمده اســت را به پهپاد ها نسبت داد. پهپاد یا پرنده هدایت پذیر از راه دور، وسیله ای بدون سرنشین بوده که برای مقاصد مختلفی می تواند مورد اســتفاده قرار بگیرد.

 

138211 928 مرگبار‌ترین پهپاد‌های نظامی 

پهپاد ها حتی جنبه ی تفریح و سرگرمی نیز دارند که البته این مورد موضوع بحث ما نیست و بعد نظامی آن مد نظر خواهد بود. از جمله کاربرد های این ابزار های پرنده می توان به برنامه های جاسوسی، حملات موشکی و یا حتی حمله های انتحاری اشاره کرد. لازم به ذکر اســت که فواید پهپاد ها در عملیات امداد و نجات و کمک رسانی در شرایط بحرانی بار ها به اثبات رسیده اســت. با توجه به نقش گسترده پرنده های هدایت پذیر از راه دور، در ادامه نگاهی به چند مورد از بهترین این دستگاه ها خواهیم داشت.
 
MQ-9 REAPER
این پهپاد که با نام “پریدیتور B” نیز شناخته می شود را می توان مرگبار ترین پرنده بدون سرنشین دنیا به شمار آورد. سطح فناوری های به کار رفـــــته در ساخت این وسیله به خوبی نشان گر کارایی MQ-9 REAPER خواهد بود. این پهپاد به دلیل قابلیت های مناسب و کیفیت بالای ساخت، به سرعت جایگاه خود را در پروژه تجهیزات نظامی بدون سرنشین آمریکا تثبیت کرد.
 
موتور توربوپراپ کار گذاشته شده در دستگاه به آن توانایی حمل محموله های سنگین (۱۵ برابر سنگین تر از پهپاد های هم رده) را می دهد. علاوه بر تمام ویژگی های مذکور، درنده B می تواند بمب های هدایت لیزری نیز پرتاب کند! لازم به ذکر اســت که تست های مربوط به اســتفاده از موشک های هوا به هوا برای مقابله با تهدیدات هوایی، هنوز انجام نشده اند. پهپاد را می توان به صورت دستی و یا اتوماتیک تا ارتفاع ۵۲،۰۰۰ فوت به پرواز درآورد، از طرفی مجموعا ۳۶ ساعت نیز توانایی پرواز مداوم را خواهد داشت.

 

138212 135 مرگبار‌ترین پهپاد‌های نظامی 

 

IAI EITAN
IAI EITAN مورد دوم در لیست مرگبار ترین پهپاد های تولید شده اســت که می تواند بار های سنگین را در مسافت های طولانی همراه خود حمل کند. این پرنده بدون سرنشین قابلیت پرواز در ارتفاع ۴۵،۰۰۰ فوت به مدت ۷۰ ساعت بدون وقفه را خواهد داشت. امکان پرتاب طیف وسیعی از بمب ها و در اختیار داشتن تکنولوژی های کاملا مدرن از دیگر ویژگی های این پهپاد قدرتمند محسوب می شود.

 

138213 468 مرگبار‌ترین پهپاد‌های نظامی 

 
 PREDATOR C, AVENGER
این پهپاد که نسل جدیدی از پرنده های بدون سرنشین اســت، تحت عنوان “پریدیتور C” نیز یاد می شود. طبق گزارش های نسبتا معتبر به دست آمده از تست های مختلفی که روی دستگاه انجام شده اســت، درنده C کارایی بیشتر و مطلوب تری نسبت به MQ-9 REAPER یا همان درنده B خواهد داشت با این وجود صحت مسئله هنوز به صورت ۱۰۰ نسبت اثبات نشده اســت. از نظر جنگ افزار های به کار رفـــــته، این پهپاد شباهت زیادی با درنده B؛ همتای خود دارد. درنده C می تواند تا ارتفاع ۶۰،۰۰۰ فوت به مدت ۲۰ ساعت بدون توقف پرواز کند.

 

138214 544 مرگبار‌ترین پهپاد‌های نظامی 

 

X-45 UCAV
نکته جالب در مورد این پرنده، قابلیت شگفت انگیز آن برای اجرای عملیات های حساس بدون هر گونه دخالت عامل انسانی اســت. در واقع UCAV با اســتفاده از حیاتیاتی که در اختیار دارد، در کمال دقت اهداف خود را مورد حمله قرار می دهد. در مجموع با برخورداری از ویژگی هایی نظیر سرعت عمل بالا، امکانات و قدرت مانور جنگ افزاری این پهپاد تهدیدی جدی برای دشمنان محسوب خواهد شد. کامپیوتر دستگاه می تواند به صورت مستقل تصمیم گیری کرده و ارزش نشانه گیری هدف مورد نظر را مشخص کند در نتیجه هیچ کدام یک از جنگ افزار های پهپاد هدر نرفـــــته و احتمال موفقیت بالا می رود.

 

138215 401 مرگبار‌ترین پهپاد‌های نظامی 

 

X-47B PEGASUS
پرنده بدون سرنشین پگاسوس را می توان پسر عموی X-45 UCAV در نظر گرفـــــت چرا که از دیدگاه تکنولوژی تقریبا مشابه هستند. این پهپاد می تواند بدون کنترل اپراتور انسانی فرود بیاید، از زمین بلند شود و یا حتی بر فراز اقیانوس سوخت گیری مجدد انجام دهد. توانایی حمله بمب ها هوشمند هم یکی دیگر از چندین ویژگی حیاتی این پرنده به شمار می رود.

 

138216 975 مرگبار‌ترین پهپاد‌های نظامی 

 
 WING LONG II UAV
این پهپاد توسط شرکت هواپیما سازی چنگدو توسعه پیدا کرده و به طور خاص به عملیات های نظارت و شناسایی اختصاص یافته اســت. اما می تواند از نظر جنگ افزاری نیز با حمل موشک های هوا به سطح ایفای نقش کند. بمب های هدایت شونده لیزری، بمب های ضد نفر و بمب های هدایت شونده مینیاتوری از دیگر سلاح های موجود در این پهپاد هستند. انتظار می رود  WING LONG II UAVتبدیل به یکی از کلیدی ترین عناصر نیروی هوایی ارتش خلق چین شود.

 

138217 919 مرگبار‌ترین پهپاد‌های نظامی 

 

 BAE TARANIS
پرنده بعدی یک پهپاد بریتانیایی اســت که نخستین پرواز خود را در ســال ۲۰۱۳ انجام داده و در حال حاضر مراحل توسعه را طی می کند. سیستم های به کار رفـــــته در دستگاه امکان هر دو حمله هوایی و زمینی را فراهم کرده اند. گفته می شود با اتمام پروژه،  BAE TARANISیکی از بهترین پهپاد های دنیا خواهد بود.

 

138218 480 مرگبار‌ترین پهپاد‌های نظامی 

 

ELBIT HERMES 900
هرمس ۹۰۰ یکی دیگر از پرنده های بدون سرنشین اسرائیل اســت که می تواند نسبتا کشنده محسوب شود. با آن که سابقه ی اســتفاده از این پهپاد به اواسط دهه گذشته می رسد، اما هنوز هم از نظر تکنولوژی پیشرفـــــته تلقی خواهد شد. پرتاب موشک های سطح به هوا حیاتی ترین قابلیت این پرنده به شمار می آید.

 

138219 752 مرگبار‌ترین پهپاد‌های نظامی 

 
NORTHROP GRUMMAN RQ-4 GLOBAL HAWK
این پرنده هدایت پذیر بیشتر از آن که خصلت تهاجمی داشته باشد، یک هواپیمای بدون سرنشین مخصوص شناسایی اســت. نحوه طراحی آن به گونه ای بوده اســت که دید کامل تری از زمین خواهید داشت و می توانید بیش از ۱۰۰،۰۰۰ کیلومتر مسیر را در طول روز بررسی کنید. البته پهپاد به چندین سلاح نیز مجهز اســت که امکان محافظت از نیروی های خودی در زمان جنگ را فراهم می کند.
 

138220 108 مرگبار‌ترین پهپاد‌های نظامی 

 
GRAY EAGLE UAS
از آن جایی که این پرنده به موتور قوی تر و سنگین تری مجهز شده اســت، نیروی بیشتر و کارایی بالا تری از نظر سوخت خواهد داشت در نتیجه در میدان جنگ قادر به کسب موفقیت بیشتری اســت. حداکثر سقف پرواز ۲۹،۰۰۰ فوت بوده و می تواند ۱،۰۷۵ پوند بار حمل کند.

 

138221 986 مرگبار‌ترین پهپاد‌های نظامی 

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته مرگبار‌ترین پهپاد‌های نظامی اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما