• تاریخ : ۴ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : متن

ایسنا: ستاره روسی دهه ۴۰ توسط لورنتی بریا به قتل اســتالین متهم و راهی زندان سیاسی شد.

 نیکلای اســتاروستین بزرگترین پسر خانواده بود، او سه برادر دیگر داشت که ورزشکار بودند. آنها یا فوتبالیست بودند یا در رشته هاکی روی یخ بازی می‌کردند. برادران اســتاروستین در تیم بزرگ شوروی یعنی اسپارتاک مسکو بازی می‌کردند. در ســال‌های ۳۰ و اوایل ۴۰ در تیمی که از دیگر حریفانش قدرتمندتر بود به شهرت دست یافتند.

1293503 132 فوتبالیستی که به قتل اســتالین متهم شد

 این برتری با حضور لورنتی بریا وجود داشت. او مرد شماره دو ژوزف اســتالین بود و رییس پلیس مخفی و باشگاه دینامو مسکو بود. بریای گرجستانی پیش از رسیدن به این جایگاه در زمان جوانی برابر اســتاروستین بازی کرد. هر دو در بازی با هم رقابت داشتند. بریا به قصد انتقام بازی می‌کرد چون علاوه بر رقابت موجود، برابر اسپارتاکی قرار می‌گرفـــــت که همیشه عناوین را از چنگ دینامو در می‌آورد. اســتاروستین در ســال ۱۹۴۲ با ۴۰ ســال سن دیگر بازی نمی‌کرد اما رییس باشگاه اسپارتاک بود و یکی از بزرگترین ستاره‌های کشورش به حساب می‌آمد. از طرفی بریا یکی از منفورترین چهره‌های تاریخ کشورش محسوب می‌شد. او زمانی که در دفتر خود حضور نداشت تا برای حفظ وحشت در کشور تبعید افراد را تایید کند در شهر با لیموزین خود می‌گشت و به دنبال دختران جوان بود تا آنها را بدزدد و از آن ها سوءاســتفاده کند.

بریا یک روز صبرش به پایان رسید و تصمیم گرفـــــت، اســتاروستین را به جرم دست داشتن در قتل اســتالین دستگیر کند. او پس از یافتن تصــویری که شش ســال پیش در جریان مراسمی در میدان سرخ گرفـــــته شده بود به این نتیجه رسید. در آن روز برای خشنودی اســتالین مراسمی به نام “روز ورزش” برگزار شد. قرار بود در جریان این مراسم اسپارتاک و دینامو برابر هم قرار بگیرند اما در آخرین لحظه تیم دینامو از این کار منصرف شد چون یکی از بازیکنانش به سمت اســتالین ضربه زد و به همین خاطر از انجام بازی برابر رهبرشان می‌ترسید. به همین خاطر بازیکنان اصلی و نیمکت نشین اسپارتاک برابر هم قرار گرفـــــتند. بازی مورد پسند اســتالین قرار گرفـــــت و او دستور داد نیمه سوم هم برگزار شود. این اتفاق به شدت بریا را عصبانی کرد. او پس از ســال‌ها تصــویری از این بازی پیدا کرد که یکی از افراد عنوان‌دار اســتالین دیده می‌شد. او این شخص را کسی عنوان کرد که قصد داشت به دستور براداران اســتاروستین، اســتالین را به قتل برساند.

هر چهار برادر محاکمه و به زندان سیاسی فرستاده شدند اما به خاطر محبوبیت زیاد توانستند از اعدام رهایی پیدا کنند. با گذشت زمان، اســتاروستین توسط واسیلی،  پسر اســتالین فراخوانده شد. او در آن زمان نیروهای منطقه‌ای را رهبری می‌کرد و می‌خواســت تیمی از آنها تشکیل بدهد؛ به همین خاطر از اســتاروستین خواســت تا هدایت آنها را بر عهده بگیرد. بر این اساس اســتاروستین به مسکو بازگشت. واسیلی اســتالین از بریا متنفر بود. بریا چند بار سعی کرد اســتاروستین را دستیگر و او را دوباره تبعید کند اما اســتاروستین تحت مراقبت اســتالین جوان بود. در نهایت بریا به هدف خود رسید و از غلفت واسیلی بهره برد. او این بار اســتاروستین را به یکی از شهرهای کویری قزاقستان فرستاد. تنها پس از مرگ اســتالین در ســال ۱۹۵۳ و به پایان رسیدن دوران وحشت او اســتاروستین توانست دوباره به مسکو برگردد. از طرفی بریا به جرایم مختلفی همچون خیانت به کشور و جنایت علیه مردم محکوم شد. او به حبس ابد محکوم شد و به همین خاطر تعداد زیادی از افراد تبعید شده از جمله اســتاروستین توانستند به وطن خود بازگردند. همچنین مارتین مرتزوف که در یک بازی در ســال ۱۹۲۰ بریا را از زمین اخراج کرده بود نیز از تبعید رهایی پیدا کرد.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته فوتبالیستی که به قتل اســتالین متهم شد اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما